הארכת מעצר – דיון שלישי

קטעים מהתקשורת מהארכת מעצר – דיון שלישי בעניין החייל היורה במחבל מחברון

  החייל היורה יישאר הלילה במעצר. השופט: חשד שרק חרג מסמכות.

נתניהו לאביו: החקירה הוגנת
מכה לתביעה הצבאית: השופט האריך רק בלילה אחד את מעצר החייל שירה במחבל, ואמר כי "לא נשלל החשד לקיום מטען". המשפחה חגגה זאת. ראש הממשלה שוחח עם אביו של החייל והבטיח: "הבדיקה תהיה מקצועית והוגנת"

השופט, סא"ל רונן שור, רמז כי הוא מייחס לחייל עבירה קלה בהרבה מהריגה – חריגה מסמכות: "עיינתי בחומרי החקירה. אין מחלוקת שהירי היה מכוון, אך המחלוקת היא על המניע. הניסוח של דברי החייל בסמוך לאירוע אינו חד משמעי ויש עדויות לפיהן היה נרגש ומבוהל אחרי האירוע. לא ניתן ללמוד מהעדויות השונות כי נשלל החשד לקיום מטען על המחבל. קיים חשד כי החשוד חרג בסמכות וניתן להסתפק בחלופת מעצר. החשש כי פעולות החקירה ישובשו קהה".

סניגור החייל, סא"ל אילן כץ, אמר לאחר ההחלטה: "השופט התרשם שהתשתית העובדתית שנפרסה לפניו אינה עולה אפילו כדי סעיף הריגה. יש להצטער על אמירות התביעה. השופט עיין בחומרים במשך ארבעה שעות. אני מקווה שהתביעה הצבאית תתעשת ותפסיק לגרום לעינוי דין לחייל שפעל לפי מה שחונך בשירותו הצבאי. זו דרך משפילה להכניס כך באזיקים חייל ויכולה לפגוע ברגשות חיילים אחרים".

בשיחה אמר נתניהו לאביו של החייל: "שמעתי את הדברים שאמרת וכאבא לחייל אני מבין את המצוקה שאתם מצויים בה. החיילים שלנו עומדים בחודשים האחרונים, באומץ לב ובנחישות מול התקפות טרור ומול מרצחים שבאים להרוג אותם. הם נדרשים לקבל החלטות בזמן אמת, בתנאי שטח, בלחץ ובאי ודאות. זו מציאות לא פשוטה ואני בטוח שהבדיקה מתחשבת במכלול הנסיבות הללו".

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4785870,00.html

  דברים והמלצה חמה מפי קולגה למקצוע

מדוע עו"ד יורם שפטל לא מייצג את החייל שירה במחבל בחברון?

למרות הצהרתו לייצג בחינם חיילים שיועמדו לדין על הריגת מחבלים, יורם שפטל מסביר מדוע הוא אינו יכול לשמש כסנגורו של החייל העצור. בהמשך הוא מוקיע את פעילות ארגון 'בצלם' על תיעוד הירי בחברון והפצתו – "שום דבר לא יכול למחוק את חרפת נתניהו, יעלון וחבריהם"

שפטל עצבני ללא הפסקה

למה עו"ד שפטל לא יכול לשמש כסנגורו של החייל העצור? צפו בוידאו!להמשך דבריו: http://bit.ly/1SoHCc4103FM רדיו ללא הפסקה יורם שפטל – פטריוט ישראלי

Posted by ‎שפטל עצבני ללא הפסקה‎ on Thursday, March 31, 2016

  האם חייל צריך לקחת בחשבון מי הרמטכ"ל לפני פעולותיו?

מבחינות רבות, איזנקוט נוקט בגישת בן גוריון שנהג להעצים אירועים חריגים ולהפוך אותם ל"דוגמא" (כמו הדחתו של מפקד גייסות השריון בשנות ה-50 אורי בן ארי, בגלל שק סוכר שגנב אחד מפקודיו). הוא שונה מהרמטכ"ל לשעבר רפאל איתן (רפול), שקיצר מ-8 שנים לשנתיים בלבד את עונש המאסר שנגזר על החייל דניאל פינטו שהורשע ברצח ארבעה שבויים לבנוניים במהלך מבצע ליטני בשנת 1978. המסר של רפול היה הפוך לחלוטין.

http://www.israeldefense.co.il/he/content/%D7%94%D7%A2%D7%A8%D7%9B%D7%94-%D7%91%D7%A6%D7%94%D7%9C-%D7%A1%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%99-%D7%A0%D7%9E%D7%95%D7%9A-%D7%A9%D7%94%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9C-%D7%9E%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%9F-%D7%99%D7%95%D7%90%D7%A9%D7%9D-%D7%91%D7%A8%D7%A6%D7%97
התמיכה בחייל מתרחבת

hevron111
[התמונה מאתר ICE] http://www.ice.co.il/

על ציר הזמן, נראה כי ככל שהאירוע מתקדם, זוכה החייל ליותר ויותר תמיכה, גם במערכת הפוליטית, ובעיקר כפי שהיא מתבטאת ברשתות החברתיות. מבדיקת חברת הניטור ברשתות, Vigo עבור אייס, עולה כי ביום חמישי בצהריים נרשמו קולות מאוזנים בין תמיכה בחייל לבין ההתנגדות למעשיו, אולם עד לכניסת השבת החלה לגבור התמיכה ברשתות, בעיקר באמצעות פוסטים של נבחרי הימין דוגמת הצל, אחותו של החייל ועוד.

במוצאי שבת הרשת כבר הייתה שטופה בשיח תומך בחייל וקולות ההתנגדות כבר הפכו לזניחים. בראשון בערב – לאחר פרסום על החלטת בג"צ לגבי מתווה הגז – כמעט ולא ירד מספר האזכורים התומכים בחייל.

http://www.ice.co.il/media/news/article/426017

בית המשפט העליון: פתולוג מטעם משפחת המחבל מחברון יהיה נוכח בנתיחה

  בית המשפט העליון קבע כי פתולוג מטעם משפחת המחבל מחברון, שנורה למוות על ידי חייל צה"ל, יהיה רשאי להיות נוכח בעת ביצוע נתיחת הגופה.

  לפתולוג שייצג את המשפחה יורשה להעיר הערות ולבקש מהמנתח לבצע פעולות שונות, אך הסמכות להכריע אם להיענות לבקשותיו תהיה שמורה למנתח. הערותיו ובקשותיו של נציג המשפחה יתועדו בדו"ח הנתיחה.

  http://www.ynet.co.il/Ext/Comp/CdaNewsFlash/0,2297,L-4785722_184,00.html

  הדיון השלישי בדבר הארכת מעצר לחייל היורה במחבל מחברון – עם תמיכתם של חבריו לפלוגה…

   חברי החייל היורה מתגייסים להגנתו: "הטעות הייתה שקצין לא עשה את זה"
   לראשונה חבריו של החייל שירה במחבל השרוע על הקרקע בחברון מתייצבים להגנתו. "איך אפשר לומר שחייל סרח?", הם שואלים בזעזוע את שר הביטחון • החייל יובא מחר בצהריים לדיון בהארכת מעצרו בבית הדין הצבאי

   Igeret-Ramatkal